Šilumos izoliacija – kas tai yra ir kokiose pastato dalyse ji naudojama?
Mažesnės sąskaitos už šildymą ir pageidaujamas šilumos komfortas kiekvienoje namo patalpoje – štai, ką galima pasiekti teisingai atlikus šilumos izoliaciją pastate. Dar prieš pradedant namo statybą vertėtų sužinoti, kas tai yra šilumos izoliacija ir kokiems pastato elementams reikėtų ją taikyti.
Šilumos izoliacija – kas tai yra?
Trumpai sakant, šilumos izoliacija tai šiluminės pastato savybės bei jo pertvarų (sienų, langų, durų, stogo, lubų ir pan.) tinkamumas sulaikyti šilumą namo viduje. Ji nustatoma dviejų parametrų: šiluminės varžos (R) ir šilumos perdavimo koeficiento (U) dėka. Gerai izoliuotas pastatas tai toks objektas, kurio šiluminė varža yra didelė, o šilumos perdavimo koeficientas – mažas.
Kodėl šilumos izoliacija yra tokia svarbi?
Pastato, kuris nebuvo tinkamai apšiltintas, šildymą galima palyginti su vonia be vonios kamščio, į kurią veltui pilamas vanduo – nebus efektyvaus šildymo, tačiau augs išlaidos ir bus eikvojamas laikas. Taigi svarbu pasirūpinti šilumos izoliacija bent dėl trijų priežasčių: kad sutaupyti pinigus ir laiką bei padidinti buvimo tam tikrame pastate komfortą susijusį tiek su palankia temperatūra, tiek su mažesniu pavojumi, kad atsiras grybai ar pelėsiai.
Ar žinote, kad…? Nuo 2021-ųjų metų kiekvienas naujai pastatytas namas turi tenkinti energijos vartojimo efektyvumo standartus, kurie yra susiję su Europos Sąjungos politika dėl efektyvaus energijos valdymo ir kovos su klimato kaita.
Kur taikoma šilumos izoliacija? Kokias medžiagas rekomenduojama naudoti šiam tikslui?
- Išorinės ir vidinės sienos. Populiariausia medžiaga yra daugiasluoksnės sieninės plokštės su mineralinės vatos, putplasčio ir ekstruzinio polistireno užpildu. Daugiau apie jų rūšis rašėme šiame straipsnyje. Norime atkreipti dėmesį, kad Kingspan pasiūloje surasite modernias daugiasluoksnes plokštes su IPN šerdimi, pasižyminčias geresniu mechaniniu atsparumu bei šilumos perdavimo koeficientu.
- Pamatai. Kadangi jie nuolat susisiekia su pagrindu, jų šilumos izoliacija taip pat turi būti atlikta sumaniai ir kruopščiai. Tradicinėje statyboje dažniausiai yra naudojamos putplasčio ir XPS plokštės. Modernūs pamatai vis dažniau yra šildomi purškiamosiomis uždarų porų poliuretano putomis.
- Grindys. Siekiant gero šilumos izoliacijos koeficiento, tikslinga yra iškloti jas putplasčio plokštėmis, bet būtinai sustiprintomis (dėl viso pastato didelio slėgio) ir atspariomis drėgmei.
- Stogas. Visų pirma čia taikoma izoliacija iš mineralinės vatos (ypatingai elastingi mineralinės vatos ritinėliai) ir putplastis. Atsiminkime, kad stogas – tai didelis paviršius. Todėl svarbu, kad mūsų panaudotos stogo plokštės pasižymėtų aukštu izoliacijos koeficientu (rekomenduojama parūpinti pvz., stogo daugiasluoksnes plokštes Kingspan).
- Lubos. Jų šiltinimui naudojamas putplastis ir mineralinė vata. Betoninių lubų atveju tam tikra medžiaga yra padengiamas visas paviršius, o medinių lubų atveju – tik tarpai tarp sijų.
- Langai. Šiuo atveju rekomenduojama naudoti storesnius langų rėmus ir vadinamuosius kronšteinus, kurių dėka galima įstatyti langą į šiltinimo sluoksnį.
- Durys. Išskyrus tai, kad durys savaime turėtų pasižymėti tam tikru energijos taupumu, prasminga yra taip pat panaudoti atitinkamą šiltinimo sluoksnį aplink jų rėmus. Dažniausiai taikoma medžiaga – panašiai kaip kitiems elementams – yra mineralinė vata, putplastis ir poliuretano putos.
- Vamzdžiai. Vandentiekio ir dujotiekio – dažniausiai yra šiltinami PUR poliuretano putomis, o nuotekų vamzdžiai – PE putomis. Gerai atlikta vamzdžių šilumos izoliacija apsaugos juos nuo šalčio ir avarijų.